Нитки для шиття дешево

27.09.2023

Нитки для шиття дешево

images[2] 

Нитки - тонкий кручений виріб, що отримується за допомогою кручення пряжі в кілька додавань на спеціальному устаткуванні. Властивості ниток та їх характеристики визначаються такими параметрами: склад, число скручування, напрямок крутки, товщина, щільність. За складом нитки діляться на нитки з натуральних, хімічних та комбінованих матеріалів. Для того, щоб виготовити вироби технічного призначення, зазвичай використовують нитки із синтетичних матеріалів, такі як арамідні, поліефірні, поліпропіленові та поліамідні волокна.

За кількістю круток нитки бувають однокруткові та двокруткові, у кілька (від 2 до 12) додавань. Для виробництва двокруткових ниток попередньо виготовляють кілька однокруткових, а потім остаточно скручують їх між собою.

Поліестерові нитки

Нитки з поліестерового волокна мають найнижчий ступінь подовження і високу міцність у порівнянні з іншими синтетичними матеріалами. Чи не деформуються і не дають усадки при намоканні. Мають високу питому вагу та стійкі до впливу ультрафіолету. Мають виражену термостійкість і добре тримають вузли. Поліестерові нитки Polytex затребувані в рибальстві, взуттєвій та текстильній промисловості. Легко прошивають щільні матеріали: шкіру, велюр, прогумовані тканини.

Нитки зі штапельного поліестеру

До ниток з волокон штапельного поліестеру відносяться лавсанові. Такі нитки стійкі до багаторазових динамічних навантажень, не руйнуються від вологості, мають низький ступінь подовження і високу міцність, забезпечують відмінну затяжку і фіксацію вузла за рахунок ворсистої поверхні, не ковзають в руках. Лавсанові нитки Lavsan Twine мають стійкість до ультрафіолету, плісняви та гниття. Застосовуються в рибальстві для ремонту та в'язання мереж, у взуттєвій промисловості та у будівельно-господарських потребах.

Поліамідні нитки

Поліамідні або капронові нитки виготовляються з ниток комплексного поліаміду. Відрізняються високою міцністю та негативною плавучістю. Завдяки своїй еластичності та розтяжності мають гарні амортизаційні властивості. Особливістю ниток з капрону є усадка при контакті з водою, що гарантує надійну фіксацію вузла сетеполотна. Поліамідні нитки Extra характеризуються високою межею міцності при розтягуванні, стійкістю до стирання та ультрафіолету. Рекомендовані для виготовлення, ремонту та обрамлення сіткових знарядь лову, також застосовуються в текстильній та взуттєвій промисловості.

Поліетиленові нитки

Найдоступнішими за ціною нитками із синтетичних матеріалів є поліетиленові. Вони мають середній ступінь міцності, але при цьому абсолютно гладкі, мають велику розтяжність, мають легку вагу, стійкість до впливу хімічних речовин і негативних температур. Нитки з поліетилену мають низьку гігроскопічність і позитивну плавучість, не деформуються при намоканні і не схильні до гниття. Нитки не стійкі до ультрафіолету і руйнуються під дією сонячних променів, тому, щоб збільшити термін їхньої служби, виробники додають до поліетилену світлостабілізуючі речовини. Застосовуються для виготовлення та ремонту рибальських мереж та знарядь лову, потрібні у взуттєвій промисловості та будівельно-господарській сфері.

Якісні нитки повинні бути однорідними за щільністю, без потертостей і незв'язаних кінців нитки всередині бобіни, виключено намотування здвоєних або сплутаних ниток, а також зачепів. Нитки повинні мати хорошу розтяжність, стійке забарвлення, бути рівномірно скрученими та мати однакову товщину по всій довжині.

В основу класифікації швейних ниток покладені наступні ознаки:

- призначення ниток;
- волокнистий склад;
- спосіб обробки;
- структурні показники, як кількість складень;
- напрямок остаточної крутки;
- лінійна щільність.

За призначенням нитки розділяють на швейні нитки, вишивальні, в’язальні та нитки спецпризначення.

Швейні нитки розділяють за сировиною: поліестрові, поліамідні, бавовняні та комбіновані.

За волокнистим складом швейні нитки розділяють на бавовняні, лляні, шовкові, зі штучних волокон, синтетичні з поліамідних, поліефірних і деяких інших волокон.

За способом обробки швейні нитки можуть бути суворими, матовими, глянцевими, білими, кольоровими, чорними.

За кількістю складень бавовняні нитки можуть бути в 3, 6, 9 і 12 складань, синтетичні в 2 і 3 додавання, швейний шовк в 3 додавання, петельний шовк в 9, 12, 15, 18 складань, вишивальні нитки – від 2 до 6 складань .

За напрямком остаточної крутки нитки можуть бути правої і лівої крутки.

Товщина швейних ниток характеризується торговельним (умовним) номером або лінійною щільністю в тексах. Більш тонкі нитки мають більш високі номери.

До швейних ниток пред’являється ряд технологічних і експлуатаційних вимог.

Технологічні вимоги визначаються умовами роботи швейних ниток при з’єднанні деталей одягу.

З урахуванням умов утворення стібка швейні нитки повинні володіти:

- високими показниками міцності при розтягуванні;
- мати певні значення подовження і розтяжності, що збігаються з розтяжністю матеріалів, що з’єднуються;
- бути рівномірними по міцності і подовженню;
- бути врівноваженими за круткою;
- при впливі вологи мати таку ж величину усадки, як і матеріали, що з’єднуються;
- володіти достатньою теплостійкістю.

Експлуатаційні вимоги до швейних ниток визначені умовами експлуатації швейного виробу.

Швейні нитки повинні забезпечити необхідну міцність з’єднання деталей одягу, гарний зовнішній вигляд шва, не змінювати лінійних розмірів при волого-тепловій обробці, бути стійкими до стирання, до дії світлопогоди, хімічної чистки і прання.

Якість ниткового з’єднання, в значній мірі, забезпечується раціональними технологічними параметрами виконання строчок.

Так частота стібка впливає на міцність швейних ниток: чим більше частота строчки, тим більше втрата міцності нитки, так як при цьому зростає кількість зворотних рухів елементарної ділянки нитки через голку і тканину.

Для зниження температури нагрівання голки застосовують голки зі змінним перерізом і з конічним стержнем, при цьому нагрів знижується на 30 – 40%, а також рекомендується використовувати голки з хромованою поверхнею, тому вони при проколюванні матеріалів менше нагріваються внаслідок тертя.

За призначенням швейні нитки поділяють на одежні, взуттєві, для вишивання, хірургічні, для штопання і ін.

Для виготовлення одягу і взуття застосовуються швейні нитки, різні по сировинному складу, структурі і способу виробництва. Ці ознаки покладені в основу класифікації асортименту швейних ниток (рисунок 1.1).

Клас швейних ниток в залежності від їх сировинного складу розділений на три підкласу: натуральні, хімічні, комбіновані (містять у своїй структурі компоненти, що розрізняються за хімічним складом, або натуральні і хімічні компоненти). Підклас комбінованих швейних ниток є найбільш складним і враховує не тільки сировинний склад, а й структурні особливості: до нього відносяться нитки, що складаються з комплексних ниток і волокнистого компонента (пряжі або обплетення) одного хімічного складу.

Група характеризує структуру ниток в залежності від їх виробництва - пряжа, елементарні нитки, мононитки.

Підгрупа конкретизує конструктивну структуру ниток: вона вказує спосіб з'єднання ниток і пряжі в швейну нитку (кручення, текстурування і т. Д.).

Сировина, що використовується для виробництва ниток, визначає їх вид (лавсанові, капронові, бавовняні, шовкові і ін.).

За способом обробки швейні нитки можуть бути суворими, матовими, глянсовими, білими, чорними, кольоровими. В даний час у виробництві швейних ниток широко використовується обробка спеціального призначення, в тому числі вогнестійка, біоцидний, ароматизирующая, світловідбиваючі і ін.

За кількістю додавань швейні нитки можуть випускатися в 2, 3, 6, 12 і 18 складань. Найбільш широко при виготовленні виробів з тканин, трикотажу і нетканих матеріалів застосовують однокрученої швейні нитки в 3 складання і двухкруточние в 6 складань.

У напрямку остаточної крутки нитки виробляються з поєднанням прядильної і остаточної крутки Z / S і S / Z. Нитки, що мають остаточну крутку S, називаються нитками лівої крутки, а мають остаточну крутку Z - правої крутки. Для швейних ниток так само, як і для крученої пряжі, поєднання напрямків крутки, напрямок остаточної крутки і врівноваженість ниток по суканню мають дуже велике значення.

Товщина швейних ниток характеризується торговим (умовним) номером або лінійної щільністю в текс. Текс - маса одного кілометра ниток, виражена в грамах. Чим більше лінійна щільність ниток, тим вони товщі.

К натуральним швейним ниткам відносяться бавовняні, шовкові і лляні нитки.

Бавовняні нитки виробляють однокрученої (в 2 і 3 додавання) і двухкруточнимі (в 4, 6, 9 і 12 складань) лінійної щільності від 22,7 до 103 текс. Бавовняні швейні нитки відрізняються більшою термоустойчивостью, ніж синтетичні нитки, проте поступаються їм по міцності і стійкості до стирання. Бавовняні нитки характеризуються високим ступенем усадки в мокрому вигляді, що може привести до деформації (стягання) шва у виробі після прання. Дія светопогоди призводить до зниження міцності і подовження бавовняних ниток. Вони менш стійкі до дії кислот і більш стійкі до дії лугів.

Технологія бавовняних швейних ниток є найбільш трудомісткою. Висока трудомісткість, дорога сировина, велика кількість відходів - все це значно підвищує собівартість виробленої пряжі. Високоміцні, Мерсерізованний бавовняні швейні нитки на сьогоднішній день одні з найдорожчих. Завдяки хорошим споживчими властивостями, вони до сих пір знаходять своє застосування, особливо у виробництві одягу для дітей, а також в процесах виготовлення швейних виробів в умовах підприємств служби побуту.

Бувають види ниток марки «Прима», «Екстра», «Спеціальні», «Особопрочниє»

Швейні нитки з натурального шовку виробляють лінійної щільності від 16,2 до 111,1 з шовку-сирцю. Шовкові нитки мають гладкістю і пружністю, мають яскраву і соковиту забарвлення, мають високу розривної навантаженням. Вони не стійкі до дії навіть слабких розчинів лугу, але витримують дію розчинів кислот. Застосування ниток з натурального шовку поступово зменшується: нитки замінюються комплексними синтетичними, собівартість яких майже в 12-14 разів нижче собівартості натурального шовку.

Лляні нитки виробляють з лляної пряжі лінійної щільності в 2, 3, 4, 6 і 8 складань. За фізико-механічними властивостями ці нитки схожі з бавовняними, проте вони володіють більшою відносною розривної навантаженням і меншим дискретним подовженням. Застосовуються лляні нитки при пошитті виробів з технічних тканин і брезентів.

Хімічні швейні нитки виробляють з безперервних ниток (комплексні, текстуровані, мононитки) і пряжі.

Комплексні швейні нитки частіше виробляють поліефірні і поліамідні. Постійно ведуться роботи в напрямку розширення асортименту комплексних поліамідних швейних ниток з модифікованих поліамідних ниток Шелонь лінійної щільності, які застосовуються при виготовленні суконь замість ниток з натурального шовку. Випускаються анідних швейні нитки, які характеризуються високою міцністю і теплостійкістю. Вони практично безусадкова і використовуються при виготовленні виробів зі шкіри.

Застосування нових хімічних полімерів дало можливість розробити нитки, стійкі до дії хімічних речовин, дій високих температур, електропровідні нитки.

При виготовленні деяких видів спецодягу для захисту від кислот, лугів застосовують фторлоновие швейні нитки 16,6
Оксалоновие швейні нитки виробляють структур, які застосовуються для пошиття спецодягу, технічних виробів при роботі з агресивними середовищами і т.п.

В останні роки розроблений асортимент швейних ниток з поліпропіленових комплексних ниток широкого діапазону лінійної щільності, які володіють стійкістю до забруднення і мікробіологічному впливу, високими фізико-механічними показниками, малої електрізуемость, ефектом самозатухания.

Для пошиття вогнезахисної спецодягу застосовуються швейні нитки з поліарамідних комплексних ниток: СВМ, армос і русар. Однак висока вартість цих ниток стримує їх масове застосування і доцільним є пошив подібними нитками лише унікальних захисних костюмів з дорогих матеріалів.

Фірма «COATS» (Німеччина) розробила поліефірні швейні нитки Coats Flame Master, що володіють вогнестійкістю, яка досягається шляхом модифікації молекул поліефіру.

Був також розроблений абсолютно новий асортимент швейних ниток:

- Ароматизовані - мають антисептичні та бактерицидні властивості, виділяють аромат гіркого апельсина, грейпфрута, персика, ялівцю, троянди, герані і конвалії;

- «Танцюючі чоловічки» - флуоресцентні нитки, що виділяють аромат гіркого апельсина або троянди, грейпфрута або герані.

Комплексні швейні нитки поряд з усіма перевагами (володіють більш високими розривної навантаженням і подовженням, стійкістю до стирання, дії хімікатів, вологості, бактерій, грибків, цвілі в порівнянні з нитками з натуральних волокон) мають і певні недоліки: мають високу розтяжністю, надмірним блиском, гладкою ковзаючою поверхнею, що обумовлює підвищену распускаемость швів; складові нитку Стренга легко розділяються, що ускладнює заправку кінця нитки у вушко голки.

Під впливом деформацій тертя, вигину і розтягування, що повідомляються нитці, у вушку голки швейної машини відбувається зрушення крутки, утворюються помилкові вузли за рахунок нерівномірності стренг по подовженню і лінійної щільності. При змотуванні ниток з пакування спостерігаються зльоти витків, що призводить до обривності ниток в процесі шиття. Все це знижує технологічні властивості цих ниток. Середня довжина безобривного шва гладких синтетичних ниток в 2-3 рази менше, ніж бавовняних, що обумовлено їх більш низькою термостійкістю.

Текстуровані швейні нитки являють собою об'ємну нитка з петельками на поверхні і мають підвищену еластичність і об'ємність завдяки додатковій звивистості складових. Залежно від ступеня текстурування синтетичні нитки можуть володіти різним ступенем розтяжності. Для виготовлення трикотажних виробів випускаються лавсанові швейні нитки 37ЛТ з текстурованих ниток Бєлан, які мають мінімальну розтяжність від розпрямлення ізвітков (не перевищує 3%).

Текстуровані об'ємні лавсанові нитки еластик (розтяжність від розпрямлення ізвітков становить 12-20%) використовують в якості швейних ниток при обметуванні, так як вони забезпечують хороший застил швів завдяки підвищеній звивистості. Для виконання оздоблювальних строчок розроблені поліамідні текстуровані швейні нитки.

Текстуровані нитки при пошитті менше ковзають і менше нагріваються внаслідок їх петлистой структури і наявності повітря в петельках елементарних ниток. Повітря, що витісняється з ниток при пошитті виробів, сприяє їх охолодження. Технологічні властивості текстурованих ниток вище, ніж гладких синтетичних ниток.

Текстуровані поліамідні і поліефірні нитки мають більш високу розривної міцністю і розтяжністю, ніж бавовняні нитки, і зниженою распускаемость швів, ніж гладкі синтетичні нитки. Текстуровані капронові нитки по розривної навантаженні перевищують показники бавовняних і шовкових ниток, але менш міцні, ніж гладкі синтетичні нитки, за технологічними властивостями вони рівноцінні бавовняним і краще шовкових, по подовженню вони значно перевершують бавовняні і шовкові нитки.

З огляду на те, що текстуровані швейні нитки мають обмежену сферу застосування (вони переважно використовуються для пошиття трикотажних виробів з синтетичних полотен), їх частка в загальному обсязі вироблених швейних ниток невелика.

Нитки з поліефірних пневмосоедінённих ниток виробляють умовного позначення 23 ЛП, 32 ЛП, 49 ЛП. Призначені для пошиття швейних і трикотажних виробів з матеріалів, що містять синтетичні і змішані волокна і нитки, виконання стачивающе-обметочниє і обметочниє рядків, пришивання тасьми.

Нитки клеєні 39 КК і 65 КК призначені для пошиття виробів з матеріалів, що містять синтетичні волокна і нитки, верхнього і спортивного трикотажу, взуття і шкіргалантереї на високошвидкісних швейних машинах. Їх виробляють за спеціальною технологією шляхом проклеювання спеціальними клеять препаратами високоміцних поліамідних комплексних ниток. Проклеюванням можна значно поліпшити якість синтетичних ниток, що виробляються крутінням комплексних ниток.

Поверхня ниток покрита полімерною плівкою, яка фіксує структуру ниток, перешкоджає зсуву крутки в процесі пошиття і розкручування кінців ниток при заведення в голку. Міцність клеєних ниток в порівнянні з бавовняними нитками тієї ж товщини вище в 2-2,5 рази, стійкість до стирання вище в 10-15 разів. Міцність швів вище 1,5-2 рази. Вони призначаються на заміну однокрученої і двухкруточних бавовняних ниток для швейної промисловості та відрізняються високою міцністю, мають високу стійкість до стирання і волого-теплової обробки, підвищену термопластичность, універсальні в застосуванні і практично безобривни.

Виробництво швейних ниток по способу проклеювання в нашій республіці ще не знайшло промислового застосування.

Прозорі швейні нитки використовують при виготовленні одягу з матеріалів різних кольорів. Завдяки спеціальним умовам виробництва вони володіють деякою прозорістю, т. Е. Здатністю пропускати колір оброблюваного матеріалу. Застосування таких ниток дозволить скоротити число перезаправок при пошитті виробів різної кольорової гами і підвищити продуктивність праці в швейній промисловості на 1,5-2%. Трудомісткість виробництва прозорих ниток в 3-4 рази нижче трудомісткості замінних бавовняних.

Для вироблення прозорих ниток можна використовувати поліамідні, поліефірні або поліпропіленові нитки. Однак найбільш доцільно застосовувати поліамідні нитки (капронові або нейлонові), що володіють високими пружними властивостями, великою стійкістю до стирання і хорошою прозорістю.

Прозорі швейні нитки виробляють номерів 7кмп, 13кмп, 20кмп незабарвленими і пігментованими в сірий або димчастий колір. Вони використовуються для пошиття виробів легкого асортименту світлих тонів, а підфарбовані - для виробів верхнього асортименту темних кольорів. Прозорі швейні нитки мають ті ж вади, що й комплексні нитки, тому не знайшли широкого застосування на підприємствах швейної промисловості Республіки Білорусь.

Розчинні швейні нитки являють собою мононити або комплексні нитки, застосовувані для тимчасового скріплення деталей і розчиняються при подальшій обробці виробів розчинниками. Виготовляють розчинні нитки з легкорозчинних синтетичних смол: Полівінілспіртовиє, поліпропіленових. Розвиток техніки і технології швейного виробництва призвело до того, що все рідше при виготовленні одягу застосовуються операції тимчасового скріплення деталей, в результаті чого відпала необхідність у використанні розчинних швейних ниток.

Штапельні швейні нитки виробляються з полінозних, поліефірних, віскозних і поліамідних волокон. Найбільшого поширення набули полінозние і лавсанові швейні нитки.

Нитки з лавсанової пряжі за структурою близькі до бавовняних. Витрати на вироблення швейних ниток з лавсанового волокна значно нижче, ніж витрати на вироблення бавовняних ниток відповідної лінійної щільності. Собівартість ниток з лавсанового волокна нижче, ніж бавовняних.

Основні переваги ниток з лавсанової пряжі наступні: хороші технологічні властивості (нитки витримують ті ж умови високошвидкісного пошиття, що і бавовняні нитки); високі показники по розривних навантажень (міцність на розрив у них вище, ніж у бавовняних ниток такої ж лінійної щільності); висока стійкість кольору (барвник не мігрує і не линяє при пранні виробів); безусадочность (після прання і теплових обробок виробів не спостерігається усадка ниток в швах). У порівнянні з бавовняними лавсанові штапельні нитки більш блискучі. Вони м'якше і більш стійкі до дії підвищених температур, ніж комплексні.

Останнім часом в якості сировини для виробництва штапельних ниток все ширше використовують нові види волокон: поліпропіленові, арселонова тощо.

Комбіновані швейні нитки складаються з комплексних ниток і пряжі, або з комплексних ниток, що розрізняються за хімічним складом або структурі, або з різною по волокнистому складу та структури пряжі. Різновидом комбінованих ниток є армовані нитки. Армована нитка - це текстильна нитка, що має складну структуру, в якій осьова нитка обкручена або щільно обплетена волокнами або іншими нитками.

Для забезпечення підвищення якості швейних ниток на основі принципу компенсації недоліків одного компонента за рахунок переваг іншого, виробляють нитки з суміші волокон або комплексних ниток різного хімічного складу. Синтетичні взуттєві нитки лінійної щільності з суміші волокон лавсану (67%) і сіблона (33%) мають кращі релаксаційним властивостями в порівнянні з нитками з чистого лавсану, що забезпечує отримання якісного безпосадочного шва. З метою зниження вартості теплостійких комплексних ниток створений асортимент СВМ-поліефірних ниток. Розроблено технологію виробництва комбінованих поліамідно-поліефірних швейних ниток.

До складу структури комбінованих швейних ниток можуть входити різні компоненти: стрижневий і нагінні - поліамідна комплексні нитки, закріпний - віскозна і ацетатна нитка; лавсановая комплексні нитки і бавовняної пряжі.

Однак найбільший інтерес представляють комбіновані швейні нитки з армованих ниток. Можуть бути різні комбінації комплексних ниток в осерді і волокон в оплетке в залежності від призначення ниток. Такі нитки завдяки наявності стрижневого компонента з великим процентним вмістом (60-80%) мають переваги синтетичних комплексних ниток: висока міцність, ровнота по розривної навантаженні; еластичні властивості армованих ниток при малих навантаженнях забезпечують ровноту шва (відсутність зморшок); після теплової обробки вони зберігають стабільність розмірів і не дають усадки в шві; відносна міцність їх на 45-50% вище міцності бавовняних ниток.

Як стрижневих ниток застосовуються комплексні лавсанові нитки лінійної щільності від 4,4 до 27,7 текс, капронові 15,5 текс, теріленовие 14 і 28 текс. Другий компонент - зовнішній шар - виконує функцію запобігання стрижневого компонента від високих температур і, як правило, відрізняється хорошими властивостями термостійкості.

Найбільш поширеними як в нашій країні, так і за кордоном є армовані швейні нитки з комплексних поліефірних ниток з опліткою з бавовняних волокон (ЛГ). Популярність армованих ниток можна пояснити тим, що після бавовняних вони є найбільш еластичними (м'якими і гнучкими); ними можна шити при різному натягу, незважаючи навіть на наявність деяких дефектів в регулюванні машини. Однак застосування цих ниток пов'язане з певними вимогами до якості й умов експлуатації одягу.

Останнім часом міцне місце собі забезпечили армовані нитки з поліефірних комплексних ниток з опліткою з штапельних поліефірних волокон (ЛЛ). Це пов'язано зі збільшенням обсягу матеріалів з синтетичних волокон і ниток, а з'єднання деталей швейних виробів з таких матеріалів доцільно виконувати нитками, за властивостями близькими до сточуємо матеріалами. При цьому нитки ЛЛ мають кращі технологічні властивості, нижчу вартість в порівнянні з нитками ЛГ і добре фарбуються.

Новим асортиментом армованих поліефірних швейних ниток є бікомпонентних армовані нитки (ЛЛbk), які виготовляються за запатентованою технологією, відрізняються високоміцним закріпленням волокон обплетення в структурі ниток. Це досягається завдяки тому, що при виробленні армованої пряжі волокна обплетення не обкручуються навколо стрижневої комплексної нитки, а вкручуються між двома комплексними нитками, що вводяться в трикутник крутіння.

Скручена в два складання армована бікомпонентних нитка характеризується високою рівномірністю по діаметру, міцністю і малою ворсистістю, що запобігає соскабливание волокон обплетення в голці, її обрив і забезпечує утворення рівномірної рядки шва.

Як обплетення може також використовуватися суміш поліефірних і бавовняних волокон. Армовані нитки з поліефірних комплексних ниток з опліткою з штапельних сіблонових волокон отримали умовне позначення ЛЗ. Для пошиття вогнезахисної азбестового одягу застосовують нитки з сердечником зі скловолокна, покритим хлоринового волокном, а для пошиття кислотостойких тканин - нитки з сердечником з поліпропіленового волокна, покритим волокнами бавовни.

Інтернет-магазин "Тетяна" пропонує нитки в асортименті від різних виробників з відправкою до обласних міст: Вінниця, Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Київ, Кропивницький, Луцьк, Львів, Миколаїв, Одеса, Полтава, Рівне, Суми, Тернопіль , Ужгород, Харків, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернігів, Чернівці та інші міста України.